Kieszonkowy Bystrzak – Recenzja gry karcianej

Karciane Państwa i Miasta. Tak. To idealne określenie lub porównanie dla tej słownej gry z cyklu Pocket Game od Wydawnictwa Trefl. Państwa i Miasta to jedna z moich ulubionych gier z dzieciństwa. Kartka i długopis to wszystko co wystarczyło mieć, by spędzić przemiło czas w gronie kuzynostwa 🙂 Chociaż …kilkanaście lat później na ciut nudniejszych wykładach sprawdzała się równie idealnie 😀

Rodzaj gry : Karciana

Ilość graczy : 1-10 osób

Wiek : 7+

Czas rozgrywki : ok 15 min

Wydawnictwo : Trefl

Cena : ok 15-20 zł


W pudełku znajdują się!

55 dwustronnych kart z literami i kategoriami

55 dwustronnych kart z literami i kategoriami, Instrukcja

IS_IMG_9703

Przykładowe kategorie

IS_IMG_9708

Przykładowa rozgrywka w I i i II wariancie gry


Zasady i przebieg gry

Talia składa się z 55-ciu dwustronnych kart. Po jednej stronie karty znajduje się litera, natomiast po drugiej kategoria. W grę można zagrać na 3 sposoby, w zależności od upodobania.

  • I wariant gry. Tasujemy karty i układamy talię w stosie literami do góry. Następnie odkrywamy wierzchnią kartę i układamy obok tak, aby tworzyły parę litera-kategoria. Ten gracz, który jako pierwszy odgadnie słowo zabiera kartę. Np. Ssak na literę L – Lis. Gra toczy się do momentu, aż wykorzystamy wszystkie karty. Gracze liczą swoje zdobyte karty i ten, który posiada ich najwięcej oczywiście wygrywa.
  • II wariant gry. Tasujemy karty i układamy talię w stosie literami do góry. Następnie odkrywamy wierzchnią kartę tak, aby utworzyć parę litera-kategoria. W tym wariancie wszyscy gracze będą po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od najmłodszego gracza zgadywać słowo. Jeśli wszystkim graczom się to uda, przechodzimy do odkrycia następnej karty. Jeśli komuś nie uda się wymyślić hasła to gracz musi zabrać wszystkie karty ze stosu kart odrzuconych. Kiedy talia się wyczerpie, ta osoba, która posiada przed sobą najmniej kart wygrywa grę.
  • III wariant gry. Tasujemy karty i analogicznie do poprzednich wariantów układamy talię w stosie literami do góry. Następnie wykładamy w rządku 4 karty z kategoriami. W tej rozgrywce musimy wyposażyć się dodatkowo w kartki, coś do pisania i coś, co będzie odmierzało nam czas np. stoper, klepsydra. Gracze mają minutę na wypisanie jak największej ilości wyrazów na daną literę w wylosowanych 4-ech kategoriach. Za unikalne słowo (takie, które nikt nie wymyślił) gracz otrzymuje 3 punkty. Za każde inne słowo gracz otrzymuje 1 punkt. Gdy talia kart się skończy, gracze sumują swoje punkty i ten, który posiada ich najwięcej oczywiście wygrywa grę. Ta wersja gry jest najbardziej zbliżona do gry w Państwa i Miasta.

Wrażenia

Ogromny plus za sentymentalną podróż do dzieciństwa. Za to, że przypomina moją ulubioną grę i za to, że ktoś zechciał „przywrócić” ją w jakże prostym, ale przemyślanym stylu. Za to, że jest malutka i poręczna, można ją spokojnie włożyć do torebki, plecaka a nawet kieszeni (sprawdzałam)! Kilka wariantów gry oraz mnóstwo ciekawych kategorii też czyni ją bardzo atrakcyjną. Oprócz znanych nam Państw, Miast, Zwierząt, Roślin, Imion są też m.in. Gry, Marki, Potrawy, Kosmos. Jeśli chodzi o cenę … ja nabyłam Kieszonkowego Bystrzaka za ok 16 zł! To jest bardzo dobra cena jak na tyle możliwości, jakie daje nam ta pozycja.

Malutki minus za wykonanie pudełka, ponieważ po paru użyciach rogi już się pozaginały. I jeszcze jeden malutki za to, że jest kilka kategorii, które należałoby w gronie grających wyjaśnić np. Tytuły (na obrazku ukazany jest król, a niektórzy zgadują np. tytuły książek, filmów) lub Las (nie wiadomo czy chodzi o to, co się w lesie znajduje czy o nazwę lasu). Niektóre kategorie mogą być też zbyt trudne dla młodszych graczy tj. Minerały czy Plony.

Ja z całą pewnością będę wracać do Kieszonkowego Bystrzaka. Trochę z sentymentu, a trochę z ciekawości, jak się będzie sprawdzać przy różnej liczbie grających osób. Jest to bez wątpienia obowiązkowa pozycja dla fanów nieskomplikowanych, szybkich gier słownych.

Moja ocena: 5/6.

5

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s