Pentago – Recenzja gry planszowej

Nie leć w kulki! Jeżeli lubisz gry logiczne to ta pozycja jest zdecydowanie grą dla Ciebie!

Gra Pentago została przeze mnie nabyta, ponieważ szukałam czegoś ciekawego dla dwóch graczy. Zachęcona dobrymi opiniami i licznymi nagrodami, które zdobyła zdecydowałam się zaopatrzyć w czarno-białe kule 🙂

Rodzaj gry : Logiczna

Ilość graczy : 2

Wiek : 8-108

Czas rozgrywki : ok 15 min

Wydawnictwo : Egmont

Cena : ok 65 zł

Autor : Thomas Floden


W pudełku znajdują się:

IS_IMG_8973

Wypraska, a w niej 36 kul w dwóch kolorach: 18 czarnych i 18 białych

IS_IMG_8998

Wielkość kul

Dwie instrukcje

Dwie instrukcje: polska i w 20-stu innych językach

Plastikowa plansza 6x6 podzielona na 4 ruchome części

Plastikowa plansza 6×6 podzielona na 4 ruchome części

Plastikowe wieczko (wersja mobilna)

Plastikowe wieczko (wersja mobilna)

Pudełko

Pudełko


Zasady i przebieg gry:

Jeden z graczy otrzymuje kule białe, drugi kule czarne. Rozpoczyna osoba, która posiada białe kule. Gracze na zmianę umieszczają w dowolnym miejscu na planszy po jednej kuli. Po umieszczeniu kuli gracz musi obrócić dowolną częścią  w dowolnym kierunku o 90 stopni.

Zasady przekręcania planszy:

  • Gracz może wybrać dowolną część planszy, którą przekręca o 90 stopni w lewo lub prawo.
  • Jeśli gracz po umieszczeniu kuli otrzyma rząd składający się z 5 kul w swoim kolorze, wygrywa i nie musi już obracać planszy.  

Koniec gry:

Wygrywa gracz, który jako pierwszy ułoży 5 swoich kul w jednym rzędzie: w poziomie, pionie lub po skosie.

Gra może zakończyć się remisem w dwóch przypadkach: gdy na planszy powstaną dwa rzędy składające się z 5 kul w kolorze białym i czarnym lub gdy na planszy zostaną zajęte wszystkie pola i żaden nie ułoży 5 kul w swoim kolorze.


Wrażenia:

Pentago jest grą logiczną, która zdobyła liczne nagrody m.in:

  • Gra roku 2005 w Szwecji
  • Gra roku 2005 w Norwegii
  • Zwycięzca Mensa Mind Games

Pozycja ta jest bardzo, bardzo dobrze wydaną grą planszową. Od pudełka aż po wypraskę. Pudełko jest duże, solidne (moim zdaniem ciut za duże), wypraska imituje trochę zamsz i jest przyjemna w dotyku. Kule, które znajdują się w dwóch wgłębieniach prezentują się bardzo elegancko. Same kule są wykonane z dość ciężkiego plastiku, które nie wypadają z pól na planszy. Plansza natomiast posiada nóżki, dzięki którym nie ślizga się po podłożu. Kolejne plusy!

W pudełku znajdziemy również polską instrukcję oraz mniejszą książeczkę z zasadami gry przetłumaczonymi aż na 20 obcych języków! Duże opakowanie drażniłoby mnie pewnie bardziej, gdyby w środku nie było jakieś wersji mobilnej. Tu też duży plus za pomysłowość, ponieważ dodatkowo zostało dołączone plastikowe wieczko, które mocujemy na planszy. Dzięki temu możemy zabrać nasze kulki w podróż 🙂 Duże pudełko w takim razie zajmuje po prostu ciut więcej miejsca na półce. Pod względem wizualnym i jakościowym gra zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Co do samej mechaniki to nie jest to jakaś odkrywcza pozycja. Przypomina mi grę Connect 4, którą znam z dzieciństwa. Wrzucało się do plastikowej planszy żetony tak, by ułożyć 4 w jednym kolorze. Podobną grą, którą wszyscy znają to oczywiście Kółko i Krzyżyk. Jest to najprostszy odpowiednik gry Pentago.

Co do samej rozgrywki może trwać 5,10 a nawet 20 minut. Ze względu na to, że przekręcamy dowolną częścią planszy trudno jest przewidzieć ruch przeciwnika. Staramy się planować swoje ruchy, natomiast sam wynik może nas bardzo zaskoczyć. Trzeba patrzeć „wielowymiarowo”, ponieważ skupiając się tylko i wyłącznie na swoich ruchach możemy z łatwością przeoczyć wygraną piąteczkę przeciwnika. My graliśmy w wersję, w której przekręcamy część, na której położyliśmy kulę. Gra się równie ciekawie.

Pentago będzie z pewnością dobry rozwiązaniem, gdy będziemy chcieli zabrać w podróż  grę, która zajmuje mało miejsca. Spokojnie zagramy w nią na tzw. kolanie. My rozgrywamy 2-3 partie w Pentago przeważnie wtedy, gdy w tle leci jakiś mało skupiający uwagę film 🙂

Moja ocena: 4/6.

4

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s